Advert
Advert
Advert

ALAÇAM'DA TÜTÜN DİKİMİ BAŞLADI

Alaçam ilçesi Kırsal Alanlarda Tütün ekimi başladı, Tütün eken çiftçi devletten destek bekliyor.

ALAÇAM'DA TÜTÜN DİKİMİ BAŞLADI

Alaçam tarlalarında tütün ekimleri başladı. Yıllardır tütün, hayvancılık, pirinç, mısır, yulaf, arpa gibi ürünleri dikerek geçimini sağlayan vatandaşlar şimdi ise tütüne daha fazla rağbet ederek ekimlerine başladılar.

İlçemizde yıllarca tütün eken vatandaşlar fiyatların düşük olmasından dolayı tütün ekimlerinden vaz geçerek tütün ekmeyi bıraktı. Bu nedenle çiftçilerimiz para edecek mahsul ekmeye başladı. Tütün mahsulü eken çiftçiler fiyatlarının da çok düşük oluşundan Mazot ve gübre fiyatlarının çok yüksek olduğunu,  devletimizin tütün ekimine bir desteği yok, ektiğimiz tütünü tüccara gidip vermek zorunda kalıyoruz dediler. çiftçiler ise 1990'lı yıllarda Alaçam'ın nüfusu 57.000 idi şimdi ise 27.000'e düştü bunun nedeni ise ilçede istihdam olmadığı için İstanbul'a, Bursa'ya, Kapaklı'ya  göç edenler var, göç edenler buraya gelse burada bir şehir oluşturur. Tütün çok zahmetli bir iş, biz de bu şartlar altında geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz" dediler.

İlçemizde ise Tütün eken sayısı ortalama 850 hane tütünden geçimini sağlıyor. 850 hanenin ektiği ürünün karşılığı olarak birmilyot ton tütün karşılığında ise otuz milyon tl ilçe ekonomisine katkı sağlamaktarıdır. İlçemizde 850 aileye onbeş milyon tl avans verilerilerek ilçemize girdi sağlanmıştır.    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
KAPIKAYAFEST BASIN LANSMANI GERÇEKLEŞTİ
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU
PELİTBÜKÜ GOĞUZLULAR GÜREŞE KEŞKEĞE VE MÜZİĞE DOYDU