Advert

CUMHURİYET İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ MÜZEYİ GEZDİ

Alaçam Cumhuriyet İlkokulu 2. Sınıf öğrencileri Alaçam ilçesinde, Türkiye’nin mübadele temalı ilk müzesi olan Alaçam Mübadele Müzesi’ni ziyaret ettiler.

CUMHURİYET İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ MÜZEYİ GEZDİ

Cumhuriyet İlkokulu 2. Sınıf öğrencileri ve sınıf öğretmenleri Ertan Baş ile birlikte Alaçam`da bulunan ve 2010 yılında Samsun İl Özel İdaresi tarafından restore edilen müze 18 Eylül 2012 tarihinde resmi olarak kültür bakanı tarafından açılmıştır. Alaçam Mübadele Müzesi, öğrenci, tatilci ve turistlerin uğrak mekanı oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bakımları yapılarak eserlerin korunması sağlanan müzede bulunan birçok eser ziyaretçilerine mübadele yıllarını yaşatıyor. Müze yetkilisi sanat tarihçisi Hürkan Uyar’dan edinilen bilgilere göre; Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi nedeniyle Samsun'a yerleşen Mübadiller’in günlük kullanmış oldukları eşyalarının, belgelerin ve fotoğraflar gibi etnografik parçaların sergilendiği Alaçam Mübadele Müzesi binlerce kişinin ziyaret ettiği belirtildi.

Cumhuriyet İlkokulu 2. Sınıf öğrencileri ve sınıf öğretmenleri Ertan Baş ile birlikte Türkiye’nin mübadele temalı ilk müzesi olan Alaçam Mübadele Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler müze yetkilisi sanat tarihçisi Hürkan Uyar’a ve onları müzeye getiren sınıf öğretmenleri Ertan Baş’a teşekkür ettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI