Advert

YAYA GEÇİDİNDE “HAYATA SAYGI DURUŞU”

Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla düzenlenen farkındalık kampanyasına katılan Alaçam Kaymakam Fikret Zaman, “Bazen sürücü, bazen yayayız ve hayatı birlikte yaşıyoruz. Hayatın her noktasında olduğu gibi trafikte de birbirimizin hakla

 YAYA GEÇİDİNDE “HAYATA SAYGI DURUŞU”

Yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla “Yayalara öncelik duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla 81 ilde eş zamanlı düzenlenen farkındalık kampanyası kapsamında, Alaçam Kaymakam Fikret Zaman, öğrencilerle birlikte ışıksız yaya geçidinde uygulama yapıldı.

Alaçam Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı kurum müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, muhtarlar ve vatandaşların katılımı ile Alaçam beşyol mevkiinde "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" uygulaması gerçekleşti.

Karayolları Trafik Kanunu´nun 74´üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23´ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atılarak. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale getirildi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılından bu yana "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi. Bu kapsamda Alaçam´da "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla Beşyol mevkiinde protokol üyeleri ve öğrencilerin katılımı ile trafik eğitimi gerçekleştirildi.

Programda bir açıklama yapan Alaçam Kaymakam Fikret Zaman; Öğrencilere “siz geleceğimizsiniz” diye seslenerek öğrencilerden ailelerini yaya önceliğine dair bilgilendirmelerini istedi.

Kaymakam Zaman: “Bütün illerimizde ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak yapılan yaya geçitlerinin kullanılmasıyla ilgili konulan kuralların uygulaması protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirdik. Yaya geçitlerimizin olduğu yerde eğer trafik ışıkları yoksa ya da görevli bir memur yoksa bu yaya geçitlerinde öncelik yayalara verilecektir araçlar tarafından. Bakanlığımız bunu “öncelik hayatın, öncelik yayanın” diye bir slogan geliştirerek uygulamaya koydu. Amaç tabi yayalarımızın vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak, trafikte yaya geçitlerinde öncelik her zaman yayaların olacaktır. Bütün sürücü vatandaşlarımızın bu konuyu dikkatle uygulamalarını istiyoruz. Tabi trafikte çok acı olaylar yaşandı insanlarımızı kaybettik, insanlarımızı sakat bırakan üzücü olaylar yaşandı. Çok büyük maddi zararlar meydana geldi, dolayısıyla bu üzücü tecrübelerin ışığında bu kuralların konulması zaruri olmuştur. Bu kuralların uygulanması gerek bugünkü tanıttığımız yaya öncelikli geçitlerin uygulaması gerekse bütün trafik kurallarının uygulaması vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği açısından çok büyük önem arz etmektedir. Tabi özellikle de öğrencilerimize, çocuklarımıza gençlerimize bu trafik bilincinin trafik kültürünün verilmesi gerekmektedir. Bunu da çok önemsiyoruz. İnşallah bu kurallar uygulandıktan sonra üzücü olaylarımız yaşanmayacaktır. Yaya geçitlerini kullanan vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde bu geçitlerden geçmesi sağlanacaktır. Dolayısıyla da yaya geçitlerinin kullanımında yayalara öncelik verilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu kuralların uygulanması sonucu inşallah bu üzücü olaylar yaşanmayacaktır. Bu vesile ile bütün sürücü vatandaşlarımıza, yayalarımıza bu kuralların amacı doğrultusunda uygulanmasını diliyorum. İnşallah güzel bir uygulama ile ilçemizde ve ülkemizde bu trafik kültürü trafik bilinci yerleşecektir. Emeği geçen bütün emniyet personeli arkadaşlarımıza jandarma personeli arkadaşlarımıza trafikte görevli arkadaşlara yaptıkları görevden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI