Advert

MOR PATATESİNİN DENEME EKİMİ VİCİKLERDE YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanlığınca tescilli yerli "mor patates" tohumunun, Niğde, Nevşehir, Konya, Adana, Sivas ve Aksaray'ın ardından bu yıl da Alaçam Vicikler Mahallesinde ilk deneme ekimi yapıldı.

MOR PATATESİNİN DENEME EKİMİ VİCİKLERDE YAPILDI

Türkiye'de son yıllarda yaygınlaştırılmaya çalışılan ve "mor majeste" olarak adlandırılan patates türü, günümüzde ağırlıklı olarak anavatanı Peru ile diğer Güney Amerika ülkelerinde yetiştiriliyor. Artık Alaçam Vicikler Mahallesinde ikamet eden ve adını çilek ile duyuran İlhan Güngör isimli çiftçi şimdilerde ise 1.000 rakımlı vicikler mahallesinde “Mor Patates” ekimi yaparak adını yeniden ve ilkleri yaparak duyurmaya çalışıyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin destekleri ile başladığı mor patates ekimini kendi imkanları ile ekim ve dikimini ailesi ile birlikte gerçekleştirdi.

Mor Patates ile ilgili bilgilerini aldığımız İlhan Güngör şunları söyledi; Alaçam İlçemizde 1.000 rakımlı Vicikler mahallesinde çilek ekiminden sonra şimdi kendi imkanlarımız ile Mor patates ekimi gerçekleştirdik, Mor Patates, Karbonhidrat, potasyum, C vitamini, folik asit ve demir kaynağı olan mor patatesin, hücreleri koruyan ve vücudu iyileştirmede yardımcı olan antosiyaninler sayesinde kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmada ve daha birçok rahatsızlığın giderilmesinde aktif rol oynadığı biliniyor.

Güngör; Ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Türkiye'de geliştirilen, ilk mor patates tohumunun, Afyonkarahisar'da deneme ekimini yapıldığını anlatan İlhan Güngör, "Patatesteki antosiyanin içeriği insan vücudundaki kanserojen hücrelerin baskılanmasına iyi geliyor. Ayrıca, mor renginden dolayı da gıda boyası ile salata yapımında kullanılıyor. Şu ana kadar deneme ekimi yapıyoruz yaklaşık 5 ton rekolte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Mor patates yetiştiriciliği henüz yaygın değil. Türkiye genelinde yaygınlaştırılması için adaptasyon ekimlerine önem veriyoruz" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI