Advert

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ101. YILI KUTLANDI

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıl dönümü törenlerle kutlandı. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı Cumhuriyet Meydanında Saat: 09.30’da Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması, saygı duruşu yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMININ101. YILI KUTLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm yurda gönderdiği kutlama mesajı okundu.

                Sevgili Vatandaşlarım, Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum. Büyük Zafer’in 101’inci yıldönümüne ulaştığımız bu gurur günümüzde, aziz milletimizin, Kıbrıs Türkü’nün ve dünyanın dört bir yanındaki 7 milyonu aşkın vatandaşımızın 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı tebrik ediyorum.

                30 Ağustos Başkomutan Meydan Muharebesi, milletimizin asırlardır sürdürdüğü beka mücadelesinin en kritik dönüm noktalarından biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle 30 Ağustos Zaferi “Türk Ordusu’nun, Türk subay ve komuta heyetinin yüksek güç ve kahramanlığını tarihte bir daha belirleyen çok büyük bir eserdir”.

                “Türk Milleti’nin özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz anıtı” olan bu zaferle milletimiz, iradesine boyunduruk vurdurmayacağını, istiklal ve istikbaline gölge düşürmeyeceğini tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve silah arkadaşlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

                Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Alaçam İlçe Jandarma Komutanlığı Asayiş Tim Kom. J.Asb.Üçvş Mesut Kaya tarafından okundu. Kaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Bağımsızlık ve kurtuluş mücadelemizin zaferle taçlandığı Cumhuriyetimizin temellerinin inşa edildiği, tarihten silinmek istenen bir milletin direniş ve dirilişinin yükseldiği tüm ezilen milletlere moral ve heyecan kaynağı günü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.

                30 Ağustos Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında 26 Ağustos 1922’de Afyon Kocatepe’de başlayıp, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da emperyalist devletlere karşı savaşarak kazanılan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesini anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de ülke topraklarının geri alındığı günü temsil etmektedir. Milletimizin özgürlük ve bağımsızlık yolundaki inanç, idare ve kararlılığını bütün danyaya gösterdiği Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden yolun bir mihenk taşı ve milli mücadelenin dönüm noktasıdır. Türk Milletinin emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine karşı canını, malını, namusunu, varını yoğunu ve bütün gücünü ortaya koyarak milli mücadelesi ile düşman kuvvetlerini ülkeden çıkararak vatanını kurtardığı gündür.

                Ülkenin geleceği için binlerce şehidin milli birlek ve beraberlik ruhu içinde özgürlük ve bağımsızlık meşalesinin sonsuza dek sönmemek üzere yakıldığı büyük bir zaferdir. Bu zafer vatan toprağı işgal altında bulunan bir milletin yokluklara rağmen azimle, inançla ve kararlılıkla toprağını nasıl savunacağını büyük bedeller ödeyerek yedi düvele göstermiştir. Anadolu’da bugün yaşadığımız toprakları yeniden vatan yapmış bir milleti bağımsızlığa kavuşturmuş ve tarihe altın harflerle yazmıştır.

                19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlayan yolculuk 9 Eylül 1022’de İzmir’de sona ermiştir. Milli mücadele İzmir rıhtımında başlamış ve aynı yerde bitmiştir. Bu topraklarda hür, özgür ve tam bağımsız olarak bütün kazanımlarımız ile yaşamamızı 30 Ağustos’a borçlu olduğumuzu bilmek bir vatandaşlık borcudur. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 101 yüzyıl önce kazandığı büyük zaferin sonucunda elde edilen ’30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI’nı dünya varoldukça Türk Milleti varlığından, birliğinden ve tam bağımsızlığından asla taviz vermeden hiçbir engel tanımadan ulusça anlamını, önemini o dönemi yaşayarak ve hissederek büyük onur, gurur, mutluluk, saygı ve sevgi, coşku ile kutlayacaktır. Bu toprakların yeniden vatan olmasını Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesine borçluyuz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Başkomutan Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmaz üzere silah arkadaşlarına bu zaferi Türk Milletine armağan eden Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını, kanlarıyla canlarıyla bu toprakları vatan yapan ve ülkemizin milletiyle bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

Daha sonra öğrenciler tarafından günün anlamına dair şiirler okundu.

                Programa İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, Cumhuriyet Savcısı Yakup Yıldız,  İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Aktaş, Jandarma Komutanı  Binbaşı Yaşar Görmez, Milli Eğitim Müdürü  Resul Özkurt, Kamu kurum ve Kuruluşlarının Müdür ve Amirleri, AK Parti İlçe Başkanı Hasan Özdemir, MHP İlçe Bşk.  Orhan Sancak, CHP İlçe Bşk.  Fuat Canbaz, İyi Parti İlçe Başkanı Dursun Ayvaz, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı  Vedat Özyılmaz ve yönetim kurulu üyeleri,  Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Sönmez, Belediye Meclis üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

                Program sonrası İlçe Kaymakamı Fikret Zaman, Belediye Başkanı İlyas Acar, Cumhuriyet Savcısı Yakup Yıldız tarafından törene katılanların tebriklerini kabul ettiler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
ALAÇAMLI GENÇLER İZCİLİK KAMPINDA BULUŞTU
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI
SAMSUN VALİLİĞİNE ORHAN TAVLI ATANDI