Advert

SEPSİSİ TANI – HAYATI KURTAR

17 Eylül 2019 Salı günü saat:13.00'da Alaçam Devlet Hastanesi yemekhanesinde toplanılarak Dr.Tuba Sena Karaçeşme tarafından "Sepsisi Tanı-Hayatı Kurtar" teması ile "Sepsis Nedir? Sepsis Belirtileri, Sepsis Risk Grupları,Sepsis Nasıl Önlenir? konularına il

SEPSİSİ TANI – HAYATI KURTAR

Dünya genelinde sepsis nedeniyle her 3-4 saniyede bir kişinin yaşamını kaybettiğini vurgulayan Dr. Tuba Sena Karaçeşme vücudun enfeksiyona karşı gösterdiği kontrolsüz ve abartılı yanıt sonucunda, kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlamasıyla ortaya çıktığını belirtti. Karaçeşme, bu süreçte vücudun bağışıklık sisteminin çökmesine neden olabilen sepsisin erken tanı konulup tedavi edilmediğinde ölümcül seyredebilen bir klinik tablo olarak tanımlandığını kaydetti.

Sepsisin küresel bir sağlık sorunu olduğunun altını çizen Karaçeşme, "Dünyada, her yıl yaklaşık 30 milyon insanda sepsis gelişmekte ve yaklaşık 9 milyon insan hayatını sepsis nedeniyle kaybetmektedir. Yine dünyada her yıl 3 milyon yeni doğanda ve 1 milyon 2 yüz bin çocukta sepsis gelişmektedir. Her yıl 1 milyon yeni doğan hayatını yine bu sebeple kaybetmektedir. Genel olarak baktığımızda, sepsis nedeniyle ortalama her 4 saniyede bir ölüm gerçekleşmektedir" diye konuştu.

Sepsisin halk arasında pek bilinmeyen bir hastalık olduğunu ifade eden Dr. Tuba Sena Karaçeşme sepsisin belirtilerinin konuşma bozukluğu, şuur bulanıklığı, titreme, yüksek ateş, kas ağrısı, idrar çıkışının olmaması, nefes darlığı, ciltte renk değişikliği olduğunu kaydetti. 1 yaş altı çocuklar ile 60 yaş üzerindeki erişkinlerin risk grubunda olduğunu dile getiren Karaçeşme, diğer risk gruplarını belirterek “Kronik akciğer, karaciğer ve kalp hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, diyabet ve AIDS hastaları risk grubunu oluşturuyor. Sonuç olarak, toplum kökenli sepsisin önlenmesinde el hijyeninin, temiz ve güvenli gıda tüketiminin sağlanması, yeni doğanlarda anne sütü ile beslenme ve özellikle risk grubunda yer alan kişilerin aşılanmaları önemlidir” ifadelerini kullandı.

Yapılan eğitime doktor, hemşire, ebe, sağlık memuru, att, tıbbi sekreter, laboratuvar teknisyeni, röntgen teknisyeni, anestezi teknisyeni, memur, güvenlik personeli, yemekhane personeli, temizlik personeli ve stajer öğrenciler katıldı.

Daha sonra Uzm.Dr.Turhan Kara tarafından Palyatif Bakım Merkezinde tedavi gören hasta ve yakınlarına "Sepsisi Tanı-Hayatı Kurtar" konulu bilgilendirme eğitimi yapılarak sepsisle ilgili broşür dağıtıldı.

        18 Eylül 2019 Çarşambagünü hastane girişine "Sepsisi Tanı-Hayatı Kurtar" konulu stand kurulumu yapılarak Eczacı Elif Karcı ve Hemşire Makbule Sevinç tarafından hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme eğitimi yapıldı ve broşür dağıtıldı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
ALAÇAM’DA ÖĞRENCİLERE GEZİCİ 'EBA' DESTEK HİZMETİ
EMNİYET MÜDÜRÜ  MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI
EMNİYET MÜDÜRÜ MUSTAFA AKAR GÖREVE BAŞLADI