Advert

YENİ NESİL 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Ülkemizde farklı acil yardım çağrıları için kullanılan 7 kuruma ait acil çağrı numaralarının (İtfaiye: 110, Jandarma: 156, Polis: 155, Sağlık: 112, Orman: 177, Sahil Güvenlik: 178, AFAD: 122) tek numara (112) altında toplanması amacıyla geliştirildi.

YENİ NESİL 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Sağlık, itfaiye, jandarma, emniyet ve valiliklerce gerekli görülen diğer birimlerin aynı mekânda olduğu ve koordinasyon imkânı sağlayan model ile tüm ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmaları amaçlanmıştır.

112 Acil Çağrı Merkezi Sisteminin üç temel amacı vardır;

1) Acil çağrı gerektirecek durumlarda kişilerin birden çok numara yerine tek bir numarayı       (112) bilmeleri ve kullanmaları,
2) Acil çağrı alındıktan sonra ihtiyaç duyulacak tüm ekiplerin en kısa sürede olay yerine ulaşmalarının sağlanması,
3) Kurumların, gereksiz ve asılsız çağrılar nedeniyle artan iş yükünün azaltılması ve daha etkin çalışmasının sağlanması,

 Projenin Çalışması ve Yönetimi

Tüm illerde, 4 ana kurum (Sağlık 112, Polis 155, Jandarma 156, İtfaiye 110) devreye alındıktan sonra, ASELSAN bünyesinde bulunan 24 il, Yeni Nesil 112 Yazılımına taşınacaktır. Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezleri 20 ilde kullanıma sunulmuş ve yaygınlaştırma işlemleri devam etmektedir 4’er kişiden oluşan gruplar, 5’er gün süreyle görevlendirilerek, eğitim/devreye alım çalışmalarını İl 112 Acil Çağrı Merkezlerinde sürdürmektedir.
 

Yeni Nesil 112 ile Sunulan Hizmetler 

Çağrı İşlemleri:
Çağrı sahiplerinin ihtiyaçları doğru şekilde tespit edilip, asılsız çağrıların süzülmesi ile ilgili kurumların daha hızlı hizmet verilmesi sağlanmaktadır.
Ekip Sevki: Vaka noktasında en kısa sürede ulaşabilecek ekipler, harita üzerinden 112 operatörüne gösterilmektedir. Böylece acil durum ihtiyacı bulunan vatandaşlarımıza en kısa sürede hizmet sağlanması amaçlanmaktadır.
İstatistik Takipleri: Kurumlar, hem illere göre hem de tüm Türkiye’de gerçekleşen aramaları, olay ve ihbarlara ait istatistikleri doğru bir şekilde merkezi olarak temin edebilmekte ve veri analitiği ve yapay zeka temelli vaka analizlerinden faydalanmaktadır.
 

Yabancı Dil Desteği: Yeni Nesil 112 Acil Çağrı Merkezi Projesi ile ülke genelini kapsayacak  Ankara merkezli bir altyapı oluşturulmuş olup mükerrer yatırımların önüne geçilmiştir. Herhangi bir ildeki çağrı merkezine yabancı bir dilde çağrı düştüğünde alınan çağrı Ankara Merkez Acil Çağrı Merkezine Yeni Nesil 112 Yazılımı sayesinde yönlendirilmektedir. 112’yi arayan ve yabancı dil konuşan kişiler İngilizce, Almanca, Arapça ve Rusça dillerinde taleplerini  Ankara 112 Acil Çağrı Merkezindeki yabancı dil havuzu operatörlerine iletebilmekte ve acil çağrı hizmetlerinden faydalanabilmektedir. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
JANDARMA ÇOCUKLARI HEDİYELERLE SEVİNDİRİLDİ
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET
EVİ YANAN AİLEYE KAYMAKAM ZAMAN’DAN ZİYARET